
Bezpieczeństwo danych w placówkach medycznych – 10 zasad dla użytkowników IRIS
W placówkach medycznych ochrona danych pacjentów to nie tylko kwestia organizacyjna, ale również wymóg prawny. Użytkownicy programu IRIS, na co dzień przetwarzający dane wrażliwe, muszą szczególnie dbać o bezpieczeństwo swojego sprzętu i systemów informatycznych. Nawet najlepiej zaprojektowane oprogramowanie nie zapewni pełnej ochrony, jeśli nie zostaną zachowane podstawowe zasady bezpieczeństwa.
W tym artykule przygotowaliśmy 10 praktycznych wskazówek, które pomogą Ci zadbać o bezpieczeństwo pracy z systemem IRIS – zarówno w kontekście ochrony danych pacjentów, jak i sprawnego działania oprogramowania w Twojej placówce. Sprawdź, co możesz zrobić, by zminimalizować ryzyko i pracować spokojnie każdego dnia.
1. Aktualizacje
Skorzystaj z możliwości ustawienia automatycznego aktualizowania systemu operacyjnego. Brak aktualizacji może spowodować luki w bezpieczeństwie komputera, a co za tym idzie zwiększenie ryzyka utraty danych.
2. Zainstaluj oprogramowanie antywirusowe
Jest to jeden z najistotniejszych elementów bezpieczeństwa. Skonfiguruj oprogramowanie antywirusowe tak, aby mogło skanować pliki na komputerze oraz na bieżąco aktualizować dane.
3. Ustawiaj silne hasła
Zawsze ustawiaj hasła składające się z małych i wielkich liter, cyfr oraz znaków specjalnych. Twórz różne hasła do swoich kont oraz regularnie je zmieniaj. W oprogramowaniu IRIS dodatkowo włącz kontrolę bezpieczeństwa.
4. Pamiętaj o backupie
Regularnie wykonuj kopie bezpieczeństwa swoich plików oraz baz danych. Aby to ułatwić i nie zapomnieć o ich robieniu skorzystaj z modułu Automatycznego Backupu oferowanego do oprogramowania IRIS. Wszystkie pliki najlepiej przechowywać na innym dysku lub skorzystać z naszej nowej usługi jaką jest Backup w chmurze.
5. Kontroluj dostęp do swojego komputera
W miejscach publicznych zachowaj szczególną ostrożność. Zdrowy rozsądek jest tak samo istotny jak zabezpieczenia informatyczne.
6. Korzystaj z poczty i Internetu bezpiecznie
Nie otwieraj podejrzanych e-maili, załączników, linków oraz formularzy. Unikaj pobierania podejrzanych plików ze stron internetowych.
7. Używaj bezpiecznych połączeń
Twoje dane mogą być bardziej narażone na utratę podczas korzystania z Internetu, dlatego używaj bezpiecznych połączeń internetowych i nie korzystaj z publicznych sieci Wi-Fi.
8. Chroń wrażliwe dane
Zawsze starannie usuwaj pliki ze swojego dysku oraz korzystaj z narzędzi szyfrujących dane na komputerze. Zwróć na to szczególną uwagę podczas utylizacji lub sprzedaży urządzenia.
9. Chroń wrażliwe dane
Zawsze starannie usuwaj pliki ze swojego dysku oraz korzystaj z narzędzi szyfrujących dane na komputerze. Zwróć na to szczególną uwagę podczas utylizacji lub sprzedaży urządzenia.
10. Bądź na bieżąco
Regularnie sprawdzaj informacje publikowane przez dostawców oprogramowania, tak aby być na bieżąco z zagrożeniami występującymi w sieci.
Skuteczna ochrona komputera to nie tylko kwestie techniczne, ale również odpowiedzialność użytkownika. Nawet najlepsze zabezpieczenia komputera w postaci programów antywirusowych, silnych haseł oraz konfiguracji oprogramowania nie pomogą jeżeli bez namysłu będziemy otwierać podejrzane e-maile, pobierać niezweryfikowane pliki i pozostawiać niezablokowany komputer w miejscach publicznych.